اخبار

رفع مانع تولید برق در نیروگاه سیکل ترکیبی هریس توسط پرسنل تعمیرات نیروگاه حرارتی تبریز

مشکل بوجود آمده در پمپ اصلی روغن توربین نیروگاه سیکل ترکیبی هریس در کمترین زمان ممکن توسط پرسنل تعمیرات توربین نیروگاه حرارتی تبریز مورد بررسی قرار گرفته و مرتفع گردید.

مدیر تعمیرات توربین نیروگاه حرارتی تبریز در این خصوص گفت: پمپ اصلی روغن توربین نیروگاه سیکل ترکیبی هریس دچار مشکل شده و از مدار تولید خارج شد که پس از درخواست مدیر این نیروگاه، طبق هماهنگی های صورت گرفته با مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجانشرقی، به همراه تیمی شبانه در محل این نیروگاه حاضر شده و بررسی های لازم صورت گرفت.

مهندس خیری افزود: با توجه به حساسیت موضوع و لزوم تداوم تولید برق منطقه، پمپ مورد نظر از محل خود باز شده و برای انجام تعمیرات لازم به محل نیروگاه تبریز منتقل گردید.

وی ادامه داد: این پمپ در کارگاه تعمیرات نیروگاه حرارتی تبریز دمونتاژ گردیده و مورد مهندسی معکوس قرار گرفت و در حین بررسی مشخص شد که تعدادی از قطعات پمپ از جمله یاتاقانهای پایینی، بیرینگ بالایی و شفت آسیب جدی دیده است.

مدیر تعمیرات توربین نیروگاه تبریز در ادامه گفت: بلافاصله تعدادی از قطعات درداخل کارگاه ساخته شد و برخی قطعات نیز با روشهای فنی اصلاح گردیده و پمپ مورد نظر مونتاژ نهایی شد.

مهندس خیری افزود: پمپ اصلی روغن نیروگاه سیکل ترکیبی هریس پس از تعمیر و انجام تست های لازم، به این نیروگاه منتقل گردیده و در محل خود نصب شد و با کارکرد نرمال تحویل پرسنل فنی نیروگاه هریس گردید.

ناظر ایتالیایی نصب و بهره برداری نیروگاه هریس، پس از انجام تعمیرات پمپ اصلی روغن توربین و کارکرد نرمال آن، با ارسال پیامی، از مدیریت و عوامل فنی نیروگاه حرارتی تبریز تشکر و قدردانی کرد.

واحد گازی فاز اول نیروگاه سیکل ترکیبی هریس، از جمله واحدهای گازی با کلاس F می باشد که با ظرفیت 310 مگاوات ساعت در سال 1398 به دست ریاست محترم جمهوری افتتاح گردیده و در مدار تولید قرار دارد.

گفتنی است، پرسنل نیروگاه حرارتی تبریز با سابقه درخشان در امر تولید برق، توانایی تعمیر و نگهداری نیروگاه ها و واحدهای فنی مشابه را دارد.